Türk Edebiyatından Okunması Gereken Beş Hikaye Kitabı

0 0
Read Time:2 Minute, 28 Second

Koronavirüs nedeniyle toplumun büyük kesiminin evlerinde olduğu şu günlerde yakın tarihimize damga vurmuş önemli yazarlarımızdan beş tanesinin hikaye türünde yazdıkları eserlerini sizler için derledik.

1.Son Kuşlar- Sait Faik ABASIYSNIK  :

Son Kuşlar, Türk yazar Sait Faik Abasıyanık’ın 1952 yılında yayınlanan hikâye kitabı.Son Kuşlar, 1952 senesinde yayınlanmış güncel hikâyeler içermektedir. Toplam on dokuz öykü olan kitapta, öykülerin on altı tanesi Burgaz Adası’nda, iki tanesi kentte ve bir tanesinde bir Çerkes köyünde geçmektedir. Rakamlara bakıldığında, Abasıyanık’ın hem hastalığı hem de toplum tarafından onaylanmayan seçimleri dolayısıyla insanlardan uzaklaştığı, adaya çekildiği fark edilebilir.

 

 

 

 

 

 

2.Ekmek Kavgası – Orhan KEMAL :

Ekmek Kavgası, Orhan Kemal’in ilk hikâye kitabıdır. 1949 yılında yayımlanmıştır.

Kitap, “Ekmek Kavgası” adlı hikâye ile birlikte toplam 24 hikâye içerir. Hikâyelerin tamamı fabrikada çalışan emekçilerin, kenar mahalledeki insanlarını, cezaevlerindeki mahpusların yaşamından kesitler yansıtır. Her bir hikâyede bir birey temel çıkış noktası olarak seçilmiştir, hikâye isimleri de genellikle o birey eksenlidir (“Revir Meydancısı Yusuf”, “Mahalle Bekçisi Ali”, “Bir Öksüz Kız Etrafında” gibi).

 

 

 

 

 

3. Oğlumuz- Tarık BUĞRA :

Oğlumuz, Tarık Buğra’nın 1949 yılında yayımlanmış öykü kitabı.

Yazarın ilk kitabıdır. 13 öykü içerir. Kitaba adını veren öykü, daha önce “Oğlum” adıyla 18 Şubat 1948’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmış ve gazetenin açtığı yarışmada ikincilik ödülü kazanmıştır. Oğlumuz, kitap olarak çıktığında edebiyat dünyasının ve yazılı basının yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır.

“Oğlumuz” öyküsü, hep bir çocuk olarak görmek istedikleri oğulları Ömer’in, artık yuvadan uçmak üzere olduğunu fark eden ailenin hüzünlü hâllerini, bunu bir türlü kabullenmeyişlerini gündeme getirir. Kitaptaki diğer öykülerin de bir kısmı ev ve evlilik konularını işlemektedir.

 

 

 

 

4.Abdullah Efendinin Rüyaları- Ahmet Hamdi Tanpınar

Abdullah Efendinin Rüyaları, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ilk hikâye kitabıdır. İlk olarak 1943 yılında Ahmet Halit Kitabevi tarafından İstanbul’da yayımlanmıştır. “Abdullah Efendinin Rüyaları” aynı zamanda kitabın ilk öyküsünün de adıdır. Bu hikâyede, madde-ruh, gerçek-hayal ikileminde yaşayan bir adamın sürrealist öGelerle bezenmiş rüyası sembollerle yüklü bir dille anlatılmaktadır. Kitabın diğer öyküleri şunlardır: “Geçmiş Zaman Elbiseleri”, “Bir Yol”, “Erzurumlu Tahsin”, “Evin Sahibi”.

Abdullah Efendinin Rüyaları’nda yer alan öykülerin tamamı yazarın ölümünden sonra hazırlanan Hikâyeler başlıklı derlemede yazarın diğer öyküleriyle birlikte okurların dikkatine sunulmuştur.

 

 

 

 

5.Değirmen, Sabahattin Ali:

Değirmen, Sabahattin Ali’nin 1935 tarihli ilk öykü kitabı. Kitabın ismi aynı ada sahip öyküden gelmektedir. 3 kısımdan oluşan kitapta toplamda 16 adet öykü bulunmaktadır. Yazarın 1927 ile 1934 yılları arasındaki hikâyelerini içerir. Kitap ön sözünde Sabahattin Ali’nin kendisine yönelik eleştirel düşünceleri yer alır.[1] Yayımlandığı yıllarda edebiyat çevrelerinin dikkatini çekmiştir. Orhan Şaik Gökyay Değirmen başlığı altındaki yazısında Sabahattin Ali’nin edebi yönüne dikkat çekerek Değirmen‘in yayımlandığını okuyucularına duyurdu. İlk kısımda romantik bir anlatımın olduğunu ve tat alarak okunacak satırların olduğunu belirtti. Nurullah Ataç da Orhan Şaik gibi Değirmen başlıklı yazısında Bir Gemici Hikâyesi ve Candarma Bekir adlı hikâyeleri yazan muharririn gerçek bir sanatkâr olduğunu belirtti. Aynı zamanda Birdenbire Sönen Kandilin Hikâyesi adlı hikâyeyi çok beğendiğini ifade ederek Edgar Allan Poe’nun Usher Konağının YıkılışıKarakedi ve M. Waldemar gibi iç ürperten hikâyeleri sevenlerin hoşuna gideceğini söyledi.[2]

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir