Korona’nın Hatırlattıkları

2 0
Read Time:1 Minute, 48 Second

Son zamanlarda ortaya çıkıp herkesin ödünü patlatan Korona pandemisi bazen eski defterlerin tekrar açılmasına sebep oluyor.  Filmlerde izlediğimiz bazı kovboy sahneleri geçeğe dönüşüyor.

Kovit-19’la  ilgili haberleri , TRT Haberde izlerken, bir alt yazı geçti. Yazıda Türkiye’nin İngiltere’ye sağlık malzemesi yardımında bulunduğu yazıyordu. Baya dikkatimi çekti. Gerçi Türkiye daha önce İtalya İspanya, İran  olmak üzere pek çok devlete konuyla alakalı yardımları olmuştu. Burada önemli olan şey bize hatırlattığıydı.

İngiltere’ye yapılan bu yardım, bizi yüzyıl geriye götürerek bazı nahoş konuları tekrar hatırlamamızı sağladı. Birinci Dünya savaşı içerisinde,  150 bin Türk askeri İngilizlere esir düşmüştü. Bunlardan 15 bini Mısır’ın İskenderiye Şehrindeki Seydibesir Kuveysna kampında tutuluyordu.

Esir Türk askerlerinin içinde Ermeni asıllı askerlerde vardı. İngilizler bunları ekseriyetle tercüman olarak kullanıyordu. Bu Ermeni tercümanlar, İngilizlere, askerlerimizin söylediklerinin aksi başka uydurma şeyler söyleyerek, Türk askerlerin ağır işkenceye maruz kalmalarına sebep oluyordu. Zaten İngilizler de işkence yapmak için bahane arıyordu.

1.Dünya savaşı bitmiş olmasına rağmen ateşkes hükümlerine göre esirlerin serbest kalması gerekirken, İngilizler kurtuluş savaşı başladığından, bu askerlerle tekrar savaşta  karşılaşma ihtimaline karşı serbest bırakmamıştı.

İngilizler, Mısır’da deneysel mikrop kırma bahanesiyle, krizol (yakıcı kimyasal) dolu havuza Türk askerlerini doldurarak gözlerinin kör olmasına sebebiyet vermişlerdi. (Günümüzde hala Fransız bilim adamları kovit-19’la alakalı, geliştirilen aşı ve ilaçların Afrika’da denenmesini önerebiliyor).

Bu haberin Türkiye’de duyulması üzerine, TBMM’si 25 Mayıs 1921 tarihinde ki oturumunda; bunun faili olan İngiliz tabibini, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılmasını talep etmişti. Fakat  o günün zor şartlarında bir sonuç elde edilememişti.

İngilizler, ellerindeki esirleri ancak 1920-1921 tarihlerinde peyderpey İstanbul’a getirmeye başlamıştı. Bunu yapmakta ki amacı da, esir askerleri, İstanbul Hükümeti vasıtasıyla Anadolu Milli Hareketine karşı kullanmak istemesiydi.

İngiltere’deki 150 bin esirden ancak 112 bini tekrar ülkemize dönebildi.

Gün oldu devran döndü. İngiltere, kör ettiği o askerlerin torunlarından sargı bezi, eldiven, solunum cihazı vs. gönderecek diye yola bakıyor. Gizleseler de utanarak bakıyorlar.

Biz, Türk halkı, Türk Devleti büyüktür dedikçe, burun kıvıranlar, acaba aynaya bakıp kendi zavallı hallerine hiç bakıyorlar mı?. Zannetmem.

Türkiye, kovit-19 vakasını, İMF’den yardım almak için açıkladı diyen biçareler hiç yüzü kızarıyor mu?. Asla kızarmaz. Daha da arsızlaşır.

Neyse.

Görülüyor ki kapanmamış daha çok hesap var. Çok.

Sami ÖZGAN

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

2 thoughts on “Korona’nın Hatırlattıkları

  1. 150.000 esir askerimiz hangi cephelerde esir düşmüşler? O cephenin kumandanı kimmiş? Ben ~65.000 tanesini esir veren komutanı biliyor ve tanıyorum. Gerisi nereden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir