Moskova’dan Devrim Portreleri çıktı

0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second

Yahya Yeşilyurt’un çevirdiği “Moskova’dan Devrim Portreleri” Runik Kitap’tan çıktı. 

 

Louise Bryant fevkalade bir üslupçu. Bryant; dünya tarihinin gördüğü en büyük olaylardan 1917 Rus Devrimi’ni gerçekleştiren Lenin ve çekirdek kadrosunun hayatlarına ayna tuttuğu Moskova’dan Devrim Portreleri kitabında, her bir ismin evlerinde hangi mobilyaları kullandıklarından ofislerinde hangi hususi misafirleri nasıl ağırlayıp onlarla neler konuştuklarına kadar tarihin bilinen kayıtlarına girmeyen pek çok ayrıntıyı okuyucularıyla paylaşıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından devrim Moskova’sına geçen, erken yirminci yüzyılın belki de en trajik karakterlerinden Enver Paşa’nın ve maiyetindekilerin de anlatıldığı kitapta, tarihin bu kanlı dönüm noktasında neler yaşandığını onları yakından gözlemleyen bir kalemin çarpıcı cümlelerinden öğreneceksiniz.

Moskova’dan Devrim Portreleri kitabının tanıtım yazısı şöyle:

Louise Bryant/RUNİK KİTAP
“Büyük olaylar, büyük insanlar yaratır. Büyük olayların ortasında kendi varlığını sürdürecek kadar güçlü olmak bile büyük olmak demektir. Olay yoksa güç de bir hiçtir. 1917 Ayaklanması da 1905’teki gibi başarısız olsaydı Lenin hayatını Cenevre’de bir tavan arasında geçirirdi. Troçki, New York’ta bir çatı katında yaşar ve ölürdü. Kalinin, hayal kırıklığına uğramış borçlu bir köylü; Çiçerin ise sürgünde, faydasız eski bir diplomat olarak kalırdı. Dünya onların isimlerini bilmezdi. Tıpkı XVI. Louis bu kadar aptal olmasaydı dünyanın Napolyon’u, Danton’u, Marat’ı ya da Robespierre’i tanımayacağı gibi. Fakat 1917 Ayaklanması bir devrime dönüştü, müthiş tahriki ve yükselişi ile sürgünleri bü yüklüğe taşıdı ancak onların karakterini değiştirmedi.

Bu kitapta, devrimin liderlerini gerçekte oldukları gibi, kızıl alevlerin içine işlemediği ve herkes gibi yaşadıkları kendi evlerinde gördüğüm hâlleriyle göstermeye çalıştım.”
Louise Bryant fevkalade bir üslupçu. Bryant; dünya tarihinin gördüğü en büyük olaylardan 1917 Rus Devrimi’ni gerçekleştiren Lenin ve çekirdek kadrosunun hayatlarına ayna tuttuğu Moskova’dan Devrim Portreleri kitabında, her bir ismin evlerinde hangi mobilyaları kullandıklarından ofislerinde hangi hususi misafirleri nasıl ağırlayıp onlarla neler konuştuklarına kadar tarihin bilinen kayıtlarına girmeyen pek çok ayrıntıyı okuyucularıyla paylaşıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından devrim Moskova’sına geçen, erken yirminci yüzyılın belki de en trajik karakterlerinden Enver Paşa’nın ve maiyetindekilerin de anlatıldığı kitapta, tarihin bu kanlı dönüm noktasında neler yaşandığını onları yakından gözlemleyen bir kalemin çarpıcı cümlelerinden öğreneceksiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir