KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN KIYMETİ

0 0
Read Time:1 Minute, 57 Second

Bugün Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke vardır. Bu devletler gelişmiş, gelişen ve geri kalmış ülkeler olarak gruplara ayrılır.

Gelişmiş olarak görülen devletlerin hemen hepsi daha önce sömürgecilik faaliyetlerinde bulunan ülkelerdir. Bu devletler  aynı zamanda var olan insan kaynağını en iyi yetiştiren ve kullanan ülkeler.  Gelişen bu ülkelerin içinde sadece G. Kore’nin geçmişinde sömürgecilik faaliyeti bulunmamaktadır.

20.yy çok ilginç bir yüzyıldır. Çağa ayak uyduramayan bir çok imparatorluğun (Osmanlı imp., Avusturya-Macaristan İmp., Alman İmp. Rus Çarlık İmp. Üzerinde Güneş Batmayan İngiliz İmp. ve son olarak Sovyet Rus İmp.) yıkıldığı yerine ulusal devletlerin kurulduğu ve yeni güçlerin ön plana çıktığı yüzyıl oldu.

Gelişmekte olan ülkelerin üzerinde psikolojik baskı yapmak için iki dünya savaşından yenik olarak çıkan Almaya örnek olarak gösteriliyor. San ki bir marifetmiş gibi.

Halbuki, kazın ayağı göründüğü gibi basit değil. Almanya ana vatanını her iki dünya savaşında  yeterli savunamamış işgale uğratmıştır.  Hatta bu gün dahi örnek gösterilen gelişmiş üç ülke hala ABD’nin işgali altındadır. Bunlar Almanya, Japonya ve G. Kore’dir.

2. dünya savaşından sonra dünya ya yeni bir nizam verilirken, ABD batı ittifakının içinde kalan Batı Almanya’yı Marşal Ekonomik Planı’na dahil edip Sovyet sınırında komünizme karşı albenisi yüksek bir devlet olarak destekledi.

Almanya’nın daha da gelişmesi için Avrupa Ekonomik Topluluğu oluşturuldu. Savunma harcamaları Nato’ya dolayısıyla ABD’ye bırakıldı. Almanya’yla beraber Japonya’nın bütün meşguliyeti ekonomi olmuştur.

Şu soruyu sormak lazım: “Acaba Almanya ‘yla, Japonya bağımsızlık savaşı yapmış olsaydı ne olurdu?”

Bağımsızlık savaşını en hızlı bitiren ülkelerden biride Türkiye. Almanya ile Japonya, 2. Dünya savaşından sonra dört beş yıl kurtuluş savaşı yapsaydı acaba bu gün yine aynı Almanya ve Japonya olur muydu?. Dikkatinizi çekerim kurtuluş savaşını ABD, İngiltere, Fransa ve Sovyet Rusya’ya karşı yapacaklardı.

Bazen eş dost sohbet ortamında, “Ya bu Almanlar ne biçim insanlar. İki dünya savaşına girdiler ikisinde de yenildiler ama yine dünya da en üstteler.” diyenleri sık sık duyuyorsunuz. Bunu söyleyenlere şunu sorun. “Alman ve Japon Merkez Bankalarında neden altın bulunmaz? Bu ülkelerin altınları neden ABD merkez bankasının kasasındadır?  Almanya ve Japonya neden savaş uçağı üretmiyor?  Almanya ve Japonya neden nükleer denizaltı ya da uçak gemisi inşa etmez ve kullanamaz? Teknolojilerimi yetersiz?”

Tabii ki hayır. Kurtuluş savaşı yapmadıklarından dolayı bağımsız değiller. Onların bizden daha çok parası olabilir. Onlar Ayasofya’yı ibadete açamaz. Ama biz açarız. Neden? Biz kurtuluş savaşı yaptık. Onlar yapmadı. Farkı bu.

Hatırlatma; içimizde Kurtuluş Savaşı’nın değerini kavrayamayanlar var!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir