BU GÜN 17 EYLÜL

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Eylül ayları, aynı zamanda kuzey yarım kürenin güz dönemine girme zamanıdır. Edebiyatta aşk mevsimi, diye de adlandırılır. Aslında yaşayan canlıların son defa rengarenk olduğu zaman dilimidir.

27 Mayıslar ilkbahar mevsiminin bütün haşmetiyle kendini gösterdiği, ağaçların çoktan damarlarına yürüyen suyun meydana getirdiği bereketin gözle görülür olması ve ısınan toprağa atılan tohumun filizlenip başını kaldırarak ekicisine “Ahanda ben buradayım, ey insan oğlu !” diyerek kendini gösterdiği mevsimdir. Doğa doru bir at gibi dört nala sonsuzluğa koşar.  Kış hemen geliverecekmiş gibi heyecanla, telaşla çalışan arılar, karıncalar ve Türk halkı.

Nereden bileceklerdi bu güzelim mayıs ayında bu mübarek insanların  başına taş düşeceğini. Duyardık temmuz-ağustos ayında harmanda döğen süren öküzün üzerine kar yağdığını ve o öküzü öldürdüğünü. Yine de inanmazdık. Havaya bakıp “Bu sıcak havada kar mı yağarmış?” deyip gülüp geçerdik.

Türk milleti kendi bağrından çıkardığı “Yeter söz milletindir!” diyen yiğit oğlunu bir bahar günü alıcı kuşlara kaptırdı. Dediler ki, “Biz kıyma olan üniversite öğrencilerinin hesabını göreceğiz! Biz falanca kedinin mamasının hesabını göreceğiz! Biz İngiltere’ye kaçırılan uçak dolusu altının hesabını göreceğiz! Biz gizlice öldürülen CHP’lilerin hesabını göreceğiz! Biz….”

Ne oldu?

Davullar çaldı, zurnalar öttü Yassıada mahkemeleri kuruldu. Aslan kostümüne girmiş sırtlanlar ve çakallar sandalyelere kuruldu. Salyalı ağızlarla etrafa bakınıp diş gösterenler, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını tokatlayıp gerinen gavatlar, onları alkışlayan yamyam takımı.

Efendilerinin Türkiye’deki mankurdu olmaktan başka hiçbir işe yaramadılar.

Öğrendik!

Temmuz-Ağustos aylarında kar yağarmış adem oğlunun başına öğrendik. O gelişiyle halkı mutluluğa gark eden mevsim, cehenneme dönüyormuş öğrendik.

Atatürk, Atatürk diyerek Atatürk’ün yaptığı anayasaya nasıl tecavüz edildiğini öğrendik. Atatürk’le birlikte kurtuluş savaşına katılan arkadaşlarının ( 235 general,  3,400 subay, 400 polis, 147 öğretim üyesi) nasıl atıldığını öğrendik.

Kemal Atatürk’ün adı kullanılarak Kemal Atatürk’ten nasıl intikal alındığını öğrendik.

Gözümüzün içine baka baka, Türk kültüründen intikam alan devşirmeleri öğrendik.

Bir 17 Eylül günü incecikten bir yağmur yağdı. Kulak çınlaması gibi gönüllerden cız diye bir ses duyuldu ve yasaklansa da bütün gönüllerde iki rekat cenaze namazı kılındı.

Ama söz verdik!

Bir daha biz bu temmuz-ağustos ayında başımıza kar yağdırmayacağız. Biz Bilge Kağanın halkına anlatamayıp taşlara kazıdığı öğüdünü tutacağız.

Sayın Başbakanım, her daim gönlümüzdesiniz. Bu millet var olduğu sürece siz de var olacaksınız. O, satılmışların çoğu bu gün hatırlanmıyor bile. Zaten hatırlamak isteyen de yok.

Ruhunuz şad olsun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
100 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir