HANİ KARDEŞTİK?

0 0
Read Time:2 Minute, 38 Second

Bin yılı aşkın süredir Araplarla ilişki halindeyiz. Hz. Ömer’in halifeliğiyle başlayan ilk ilişkiler Emeviler Döneminde savaşlar şeklinde ilerlerken Abbasiler döneminde özellikle Talas Savaşı (Araplarla Çin arasında) ile birlikte Türk-Arap ittifakına evrilmiştir.Abbasiler döneminde Samarra adıyla Türklerden oluşan ordu için bir şehir bile kuruldu.

İlerleyen dönemlerde Memlüklü, Ihşidiler ve Selçuklular başta olmak üzere birçok Türk Devleti zamanla Arapları hakimiyetleri altına aldı. Özellikle Memlüklüler Devleti -Memlüklüler de bir Türk Devletidir- ile yapılan Mercidabık(1516) ve Ridaniye(1517)  Savaşlarıyla Osmanlı Araplar üzerinde 400 yıl sürecek yeni bir hakimiyet kurdular.

Eğer ki Türkleri tarih sahnelerinden çıkartırsak ortada tam bir Arap Tarihi kalmaz. Özellikle Osmanlı Döneminde güçlü merkezi yapı ile Kutsal Topraklar da dahil Araplar tam bir hakimiyet altına alındı. Yüzyılarlarca Türkler tarafından yönetilmeye alışmış olan Araplar da belli ki bu zaman zarfında yönetilmeye alışmış ve yönetme kabiliyetleri ortadan kalkmış.

Gün geldi Osmanlı zayıflamaya başladı. Üst üste Trablusgarp Savaşı ve Balkan Savaşları ile yıpranan Osmanlı üzerine bir de 1. Dünya Savaşına girmek durumunda kalınca tamamen dağılma sürecine girdi.

Hicaz İsyanı

İstanbul’da doğmuş olan Şerif Hüseyin Hicaz Bölgesine Mekke Şerifi olarak atandı. Şerif Hüseyin zamanla Birleşik Arap Krallığı kurarak Arapları tek bayrak altında ve kendi krallığı etrafında toplama sevdasına kapıldı. Güya Osmanlı İmparatorluğu boyunduruğundan kurtulacaktı.

Oysaki Osmanlı Hicaz bölgesinden vergi ve asker almazdı. Almadığı gibi Kutsal Topraklara Hacı olmaya giden insanları Arap Bedevilerinin saldırılarından korumak için bu Bedevi Arap Aşiretlerine nerdeyse haraç mahiyetinde bol miktarda altın verirdi. Osmanlı bu bölgede asayişi gerek askerleriyle gerekse de bu şekilde altınla sağlardı.

Birleşik Arap Krallığı kurayım Arapları tek bayrak altında toplayayım diyen Şerif Hüseyin, Araplar zaten tek bayrak altında toplanmıştı ve tek devletleri vardı. O devletin adı da “Osmanlı Devleti” idi. Sen ne yaptın güya tek devlet yapacaktın? Din kardeşlerini bıraktın İslamiyeti değil Şahsını ve aileni önceledin ve kendini İngilizlere teslim ettin. Bugün tek değil 22 devletin var ve hepsi uzaktan kumandalı.

“Eğer bir nehirde iki balık kavga ediyorsa oradan az önce bir İngiliz geçmiştir” derler. Boşuna dememişler bu cümleyi. Aynen dedikleri gibi oldu. İngilizler Şerif Hüseyinin şahsi hırslarını çok iyi kullandı. Onu istedikleri gibi yönlendirdi. İngilizler emellerine ulaşınca da kendisini Kıbrıs’a sürdü.

Keşke hatalarının bedelini sadece sen ödeseydin Şerif Hüseyin. Hata’yı sen yaptın bedelini hala tüm Araplar ve İslam Alemi ödüyor. Maalesef sen aklını kiraya verdin ama emperyalistler hala bu kiralık sözleşmeyi iptal etmiyor. Dün İngilizlerin emrindeyiniz bugün ağababanız Amerika oldu Rusya da fırsat bulduça size göz kırpıyor.. İlla birileri sizi yönetecek çünkü alışkanlıkları terk etmek çok zor!

 

 

Türk Mallarına Boykot

Suudi Arabistan Türk Mallarına boylot uygulamaya başladı. Amerika’nın akıttığı Müslüman kanlarının maddi sponsoru olan bu kukla Suudi Yönetiminden de farklı bir uygulama beklemek saçma olurdu. Ortadoğu ve Afrika’da  toprak altından petrol fışkırıyordu şimdi de sayenizde toprak üstünde Müslüman kanı fışkırıyor.Yiğit olan döne döne dövüşür, diyor Köroğlu lakin siz Suudi Yönetimi olarak kaçak dövüşmeyi marifet sayıyorsunuz. Cesaretiniz olsa karşımıza da açıktan çıkarsınız ama nerde! Kutsal Toprakların sizde olması şahsım adına ayrıca utanç verici.

Türkiye: Orantısız Güç

Türkiye son yıllarda özellikle Siha’larla ve tabiki sarsılmaz ordusuyla bölgede orantısız güç olmaya başladı. Bu durum bir de ekonomiyle desteklenebilirse işte o zaman Küresel bir güç olacağız. Sözümüzün değeri artacak ve  Türk adaleti tekrar bütün mazlumların umudu olacak.

#TARİH #TÜRKMALI#ARAP #BOYKOT #ŞERİFHÜSEYİN

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir