KAÇ MESLEĞİNİZ VAR?

0 0
Read Time:1 Minute, 57 Second

KAÇ MESLEĞİNİZ VAR?

Değerli Okurlar

Bu yazımda sizlere belki de bugüne kadar üzerine hiç düşünmediğiniz bir konudan bahsedeceğim. Esasen bu konuda sizlerde bir “farkındalık” oluşturmak istiyorum.

Farkında mısınız takvimden yapraklar bir bir düşerken akan zamana yetişmek neredeyse imkansız oldu. Kendimize vakit ayırmak hayal oldu. Daha dün gibi bahsettiğimiz olayların üzerine biraz düşününce üzerinden yıllar geçtiğini fark ediyoruz. Düşünmeye vaktimiz olmadan harcıyoruz zamanı.

OLGUNLAŞMAK DÜŞÜNMEKTİR

Bir erkek asker olmadan olgunlaşmaz derler. Sizce nedir askerlikte insanı olgunlaştıran? Bence -askerliğini yapmış biri olarak- siville askerin en önemli farkı: Askerin düşünmeye bolca vakti olmasıdır. Çünkü askerlikte en önemli görevlerin başında nöbet gelir. Orda bile Asker bolca düşünür, geçmişinin muhasebesini yapar. Düşünür, düşünür ve düşündükçe çay gibi demlenir ve olgunlaşır. Şafak biter hayata atılır.

Yıllar birbirini kovalarken kimimiz çocukken hayal ettiği kimimizse günün şartlarına göre çeşitli meslekler edindik. Herkes bir şekilde karnını doyuruyor. Benim değinmek istediğim esas noktada tam olarak burası.

Hiç düşündünüz mü bugün mevcut mesleklerinizi bırakmak zorunda kalsanız elinizde altın bilezik diye tabir ettiğimiz hangi meslek var?

Osmanlı’da Padişahlar birçok yabancı dil bilirdi. Ve her birinin birden fazla mesleği vardı. Peki üç kıtanın sahibi olan Padişahların bu kadar çok dil ve mesleğe sahip olmasına gerek var mıydı?  Tabiki yoktu. Onlar o vasıflara sahipken kendine güvenmiyordu da biz varlığı kendinden menkul olarak neyimize güveniyoruz.

ÖĞREN KARNINDA DURSUN

Ee peki 3 kıtaya hükmeden Padişahlar birden çok mesleğe sahipken sizin kaç mesleğiniz var? Çeşitli sebeplerden dolayı birçok insan mesleklerinden atıldı. 20-25 yıllık memur işçi vb işlerinden çıkarıldığında hayatını idame ettirmek için ikinci bir mesleğe ihtiyaç olduğunu fark etti. Her şey iyi giderken kendini geliştirme gereği duymayan kişiler onca yılın ardından ikinci bir mesleğe ihtiyaç duyduklarında geriye dönüp bir baktılar ki ömürlerini heba etmişler. Büyüklerimiz: “ Öğren karnında dursun.” derlerdi. Ne kadar doğru bir tespitmiş.

 

BOŞ ZAMAN YOKTUR BOŞA GEÇİRİLEN ZAMAN VARDIR

Peki senin tutunacak dalın var mı dediğinizi duyar gibi oluyorum dostlarım. Çok şükür babamın topraklarında çocukluktan beri çiftçilik yaparım. Çok defa yetiştirdiğimiz ürünleri kendimiz pazarlayarak ticaret deneyimini de yaşadım rahmetlik babamla. Son zamanlarda da Öğretmenlikten geri kalan zamanımda fırsat buldukça çocukluk hayalim olan kasaplığı da öğreniyorum Manisa’da iyi bir kasapta. Bir de bolca dost biriktirmek var hobilerim arasında.

EN İYİ NASİHAT ÖRNEK OLMAKTIR

Sevgili okurlarım, yazıma son verirken bu yazıdan sonra kendinize ve hobilerinize vakit ayırıp topluma örnek olmanız dileğiyle… Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın.

ANAHTAR KELİMELER: #Meslek #Zaman #Hobi #Dost #Örnek

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir