İSMAİL HAKKI ERDOĞMUŞ İLE RÖPORTAJ

0 0
Read Time:3 Minute, 39 Second

OZAN İSMAİL HAKKI ERDOĞMUŞ İLE RÖPORTAJ

 

Türk dünyasının güçlü seslerinden olan değerli sanatçı İsmail Hakkı Erdoğmuş Adanalı ve Zootekni mezunudur. Ziraat Mühendisi olmasına rağmen edebiyatla yakından ilgilenen sanatçı, Türklük ve Türk dünyası ile ilgili çeşitli araştırmalarda bulunmuş ve bulunmaya devam ediyor. Şiir ile yakından ilgilenen ozanın eserleri çeşitli yayın organlarında halen yayınlanmaya devam ediyor.

Türk dünyasında müzikleriyle oldukça sevilen, izlenme rekorları kıran, özellikle “Birlikte Türk Milletiyiz/Turan Marşı” dillere pelesenk olan Türk dünyası sanatçıları tarafından da seslendirilen ozan İsmail Hakkı Erdoğmuş ile sitemiz için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Mustafa Ali ÖZTÜRK:  Merhaba Sayın İsmail Hakkı Erdoğmuş, öncelikle bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Söyleşimize sizi tanıyarak başlayabiliriz miyiz? Sizin anlatımınızla kimdir İsmail Hakkı Erdoğmuş?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Türk Dünyasının birliğine gönül vermiş bir Yörük Türkmen evladıyım.

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Bir ziraat mühendisi olarak müzik ile ilk tanışmanız ve profesyonel anlamda müzik dünyasına giriş hikâyeniz nedir? Besteci, yorumcu ve müzisyen olarak bu kadar donanımlı olmayı neye borçlusunuz? Müzik eğitimi aldınız mı?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Bu sonradan olan bir şey değil. Çocukluğumdan bu yana şiir ve müzikle ilgiliyim. Gerek öğrencilik yıllarımda gerekse iş hayatım boyunca daima şiirler yazdım, besteledim ancak iş hayatımızın yoğunluğundan dolayı değerlendirmeye vaktim olmadı. Türkiye’nin birçok ilinde Türk Müziği korolarında Korist ve Solist olarak bulundum. Kıymetli hocalarımdan dersler aldım.

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Birlikte Türk Milletiyiz/Turan Marşı’’ Türkiye’de ve Türk Dünyası’nda en çok dinlenilen ve beğenilen parçalardan biri oldu. Bu parçanın hikâyesinden biraz bahsedebilir misiniz?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: İş hayatım boyunca profesyonel albüm yapma fırsatım olmadı. Bu yüzden yapmış olduğum bestelerimi biriktirdim. İlk kez 2017 yılında “Türk Milletiyiz” isimli Maxi single albümümü çıkardım. Aynı kök, kültür, tarih ve soydan gelen büyük Türk ailesinin birbirini yeteri kadar tanımadığını ve sahiplenmediğini gördüm. Buna tepki olarak bu eseri yazdım ve okudum.

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Türk dünyasına yönelik araştırmalar yapıyorsunuz. Yaptığınız bu araştırmalar size ve müziğinize neler kazandırdı?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Türk dünyasını hem tanıyor hem de tanıtmaya çalışıyorum. Tanıdıkça eserlerimde daha çok yer veriyorum.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Günümüz popüler dünyasının ve müzik akımlarının arasında, müziğinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Ben kısaca Türk dünyası müzikleri diyorum.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Türk Dünyası’nda haklı bir şöhrete sahipsiniz. Bu şöhretin size kattığı en güzel şey nedir?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Sizler gibi çok güzel dostlar edindim.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Türk Birliği hayal değil zorunluluktur.” diyorsunuz. Türk Dünyası’nın hali şu an perişan. Mazlum Türk boyları çoğunlukta. TÜRKİSTANIM adlı eserinizle Doğu Türkistan vahşetini dile getiriyorsunuz. Sizin Turan ülküsü ve mazlum Türk yurtları konusundaki düşüncelerinizi merak ediyorum?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ: Türk Dünyasının uyuyan bir dev olduğunu görüyorum. Uyanması için her Türk’ün kendine bir görev vermesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Sayın Erdoğmuş size göre sanat nedir? Sanatın misyonu ne olmalıdır?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Sanat kısaca kalpten kalbe giden yolun kapılarından biridir. Sanat insanlığa katkı sunmasının yanında ait olduğu topluma pozitif enerji vermeli, milli bilinci uyandırmalı ve toplum yararına olmalıdır.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Edebiyatla yakından ilgilisiniz özellikle bir Türk ozanı olarak şiirle. Bir Türk ozanı olarak yeni şiirleri ve şairleri nasıl buluyorsunuz?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Türk kültüründe şiirler hep vardır. Kültürümüzün önemli parçalarından biridir. Çok güzel şiirler ve şairlerimize sürekli rastlıyorum. Bu kadar güzel şiirlerimizi besteleyecek bestekâr sayımız ise maalesef çok az.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: “Türk Milleti, neyi okuyup, neyi okumayacağını çok iyi bilir! Kimse merak etmesin!” diyorsunuz. İsmail Hakkı Erdoğmuş nasıl okur, neleri okur, kimleri okur? Türk gençlerine okuma konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Kişi dilediğini okuyabilir, her konuda fikir sahibi olması güzel bir durum. Ancak milli birlik ve beraberliğimize zarar veren yayınları okuyup birde topluma tavsiye etmek topluma saygısızlıktır, kötü niyettir.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Halen devam eden ve varsa yeni çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Söz ve Müziği yine bana ait olan Yeni bir eser üzerinde çalışıyoruz. Burada ilk kez açıklıyorum. Rumeli’yi anlatan bir eserimiz yolda.

 

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Sosyal medya ile aranız nasıl. Sizi takip etmek isteyen dinleyicileriniz sizi nasıl takip edebilir?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Sosyal medyaya zaman ayırmaya çalışıyorum. Hayatımızın bir parçası artık. Mümkünse her platformlarda olmaya gayret ediyorum.

Mustafa Ali ÖZTÜRK: Sayın İsmail Hakkı Erdoğmuş sorularımızı içtenlikle yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

İsmail Hakkı ERDOĞMUŞ:  Bu röportajı gerçekleştiren siz Değerli Hocam Mustafa Ali Öztürk beye çok teşekkür ediyorum. Hocamın “İnsan olmak” isimli kitabınızı en kısa zamanda okumak için sabırsızlanıyorum.  Sağlıcakla!

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir