SELENDİ GÖNÜLLÜLERİ

2 0
Read Time:2 Minute, 31 Second

Bu yazımda küçük ve güzel ilçem Selendi’den bahsetmek istiyorum sizlere. Selendi,1954 yılında ilçe olmuş Manisa’ya bağlı ve merkeze uzaklığı 155 km olan küçük bir ilçedir. Atı görünce yüreği kabaran Cirit sevdalılarının yaşadığı yer de desek yanlış olmaz.Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan güzel ilçem imkansızlıklardan dolayı yoğun göç veren bir ilçedir.

Maalesef Selendi, Selendilileri doyuramıyor. İnsanlarımız doğduğu topraklarda doyamıyor. Ve kaçınılmaz son: göç… Tabiki göç bir sürü olumsuz mana barındırıyor. Benim açımdan bu göçün tek olumlu tarafı bugün özellikle Ege Bölgesinin –aslında tüm Türkiye- hangi yerinde olursa olsun yüksek sesle ‘Selendi’ desen mutlaka bir hemşehrimiz denk gelir ve kardeşimizi bulmuş kadar mutlu oluruz.

SELENDİ GÖNÜLLÜLERİ

Bir hikaye anlatmak istiyorum sizlere. İnekten bir buzağı doğar buzağı olur, zamanla dana olur, tosun olur , boğa olur  ve en sonunda da öküz olur. Bilmeyenler için belirtmek istiyorum traktörden önce ekinler  öküze takılan düvenle işlenirdi. Tabi en sonunda öküz yaşlanır ve sahibi tarafından kesilmek üzere kasaba götürülür. Sahibi öküze döner ve der ki: “Ey öküz seninle aç kaldık, susuz kaldık, çok çalıştık ve bana çok emeğin geçti demiş. Söyle bakalım var mı benden son bir isteğin?” Hikaye bu ya bizim öküz dile gelir ve der ki:” Derimi çıkarınca sarı düvenin üzerine at demiş.” Ölürken bile gözü hala geride öküzün. Tıpkı Selendi Gönüllüleri gibi. Selendi’den uzak hangi memlekette ikamet ediyor olursa olsun hepsinin bir gözü mutlaka Selendi’dedir. O kadar çok severler küçük ilçeyi.

YOL BOYU LAVANTA PROJESİ

Esas değinmek istediğim konu da tam burası. Artık Selendi Gönüllüleri sessiz sedasız ilçelerinin kaderini izlemekle yetinmiyor. Bu gönüllüler başta Facebook’ta Selendi Gönüllüleri adıyla bir grup kurdu. Grup kar topu misali git gide çoğaldı ve 5 bin takipçi sayısına ulaştı.

Ve somut ilk proje için geçtiğimiz günlerde Karayollarından gerekli izinler alınarak ilk adımlar atıldı. Bu proje ile Ankara-İzmir otoyolundan Selendi merkeze uzaklığı 16 kilometrelik yola sağlı sollu tek sıra halinde Lavanta dikilecek.  Proje ile Ankara-İzmir yolunu kullanan yolcuların rotasını Selendi’ye çevirmesi sağlanacak. Selendi’ye çekilecek ziyaretçilerle ilçenin ekonomisine katkıda bulunulacak. Bir de bu proje başarıya ulaştığı takdirde bölgeye örnek olacak ve yetiştirilen Lavantalardan çelik elde edilerek bölge çiftçilerine ücretsiz olarak dağıtılabilecek. Böylece Lavanta tütüne alternatif bir bitki olacak.

Yol boyu Lavanta Projesi kapsamında 32 bin Lavanta fidesi dikilecek. Tanesi 1 tl olan bu fidelerin finansmanı da imece usulü ile Selendi Gönüllüleri karşılayacak. Eğer sizler de bu projeye destek vermek isterseniz Facebook’ta Selendi Gönüllüleri grubuna üye olabilir ve orada paylaşılan İban’a yardım gönderebilirsiniz. Türkiye’de ilk olacak bu proje’de benim de katkım var diyebilmek için hala geç değil.

Peki nasip olur da bu proje sonuçlandırılırsa Selendi Gönüllülerinin hedefleri bitecek mi? Tabiki hayır. Gönüllülerimizin başta kooperatifleşme olmak üzere Selendi’ye dair bir sürü hayalleri var. Nihayi amaç ilçemizi örnek bir ilçe haline getirmek ve göçü durdurmak hatta göçü tersine çevirmek. İnsanlarımızı doğduğu topraklarda doyurmak istiyoruz. Peki bu gönüllülerin adı yok mu? Elbette var. Şayet adlarını merak ediyorsanız Facebook’ta Selendi Gönüllüleri sayfasına üye olun. Eminim bu samimi gönüllüleri tanımak sizlere de büyük zevk verecektir. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

 

 

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir