GÖRELİM MEVLA NEYLER

0 0
Read Time:2 Minute, 5 Second

ABD’de Demokratlar seçimi kazandıktan sonra bizim demokratlar da Türkiye’de seçimle iktidarın değiştirilmesi olmuyorsa  tali yollarla değiştirilebileceğine dair bu hafta yazılı ve görsel basında bir hayli yayın vardı.

İlk defa 1950 seçimlerinde halkın kendi özgür reyiyle seçtiği parti iktidar olmuştur. Atatürk’ün ilkelerinden biri olan halk özgür iradesini sandığa yansıtmıştır.

Gazi, Aydın gezisinde tanışmıştı Adnan Bey’le. Adnan Bey bilgisi olmadığı halde 1931 tarihi erken seçiminde bir anda Aydın mebusu olmuştu. Sonradan öğrendi ki aday listesine onun ismin Gazi Paşa yazdırmıştı. Böylece Gazi Paşa’yla Menderes kaderdaş olmuşlardı. Halkın en sevdiği ikili.

Köyümüzde Muzaffer amcamız vardı. Ben ortaokul öğrencisiydim. Muzaffer emmi hoş sohbet biriydi. Bir gün sohbet esnasında ‘ben Kütahya’da askerdim, komutanım bana dedi ki oğlum Muzaffer başbakan Kütahya’ya geldi. Avrupa’ya kaçacakmış. Devletin hazinesindeki altınları uçağa doldurmuş. Onu yakalasa yakalasa sen yakalarsın, hadi aslanım dedi. Bende emredersin komutanım dedim’…

Köyümün diğer kıymetli şahsiyetlerinden Şaban Sağlam amcaya bu Muzaffer emmiden aldığım bilginin doğruluğunu sordum.

Gülerek cevap verdi: “Muzaffer emminiz o zaman askerde değildi. O Menderes’i çok severdi. Kirli ellerin Menderes’e ulaşmasını hiçbir zaman hazmedemedi. Onların yaptığı işi, gönüllü olarak kendi üzerine aldı.” dedi. Sonradan öğrendim ki Muzaffer emmiden önce Menderes’le ilgili düşüncesini kahvehanede söyleyen  Hakkı Morgül bir yıl hapis yatmıştı.

Tabii ben o zaman daha bir çocuktum. Muzaffer emminin ve Şaban amcanın ne söylediklerini tam kavrayamıyordum. Lise birinci sınıftaydım. Abim Türkiye Gazetesi abonesiydi. Bende Mustafa Necati Özfatura’nın yazılarını büyük bir heyecanla okuyor ve kendimi yetiştirmeye çalışıyordum.  Doğru ve kirli bilgiye ulaşmak günümüzde olduğu gibi kolay değildi. Şimdi geriye dönüp baktığımda net olarak görüyor ve söyleye biliyorum. Türkiye’de ki  bu darbeleri ABD  uşakları yapmıştır.

Darbelerde ki ilginç bir vaka, ne zaman Türkiye Rusya’yla iyi ilişki geliştirdiğinde meydana geliyor olması. Diğer bir husus da darbeyi yapanların malzeme olarak en çok kullandıkları kişinin Atatürk olması.

Şu soruya kim, nasıl cevap verebilir?

1960 darbesi Atatürk’e mi yapılmıştır? Yoksa Menderes’e mi?

Ağlama duvarında ağlayanlara göre Menderes’e yapılmıştır. Bizce Atatürk’e karşı yapılmıştır. Darbeyi yapanlar zaten Atatürk’ün yaptığı anayasaya tecavüz ederek bu işe başlamışlardır.

Duvarcılar yine okyanus ötesinden işaret almış olmalılar ki durdukları yerde sinekleniyorlar. Basın yayından takip ediyorum yine Atatürk’ün ismini ağızlarından düşürmüyorlar. Aslında her şey tanıdık. Yeter ki görmesini bilelim. Atatürk’e ulaşmak isteyenler ona giden yolda engel olarak gösterdi

Bu günkü çatışma aslın da okyanusçular-duvarcılar ve milliciler arasındadır. Gerisi ‘laf u zan’dır.

Ne diyor du  Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri Tefvizname’sinde;

“Hak şerleri hayr eyler

Zan etmeki ğayr eyler

Arif anı seyr eyler

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler…”

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir