İMECE

0 0
Read Time:2 Minute, 7 Second

İmece, köy lugatının en anlamlı kelimelerinin başında gelir. Birliktir, beraberliktir, samimiyettir, dayanışmadır, tek başına olmazı hep birlikte olur kılmaktır. Küçükken şehre gittiğimde kendimi eksik hissederken şehirli çocukları şanslı görürdüm.  Onların sahip olduğu imkanlara neden bizim sahip olmadığımızın muhasebesini yapardım. Lakin yaş aldıkça durumun tam tersi olduğunu gördüm.

Yörük olmamız hasebiyle nasıl ki önceden çadırlarımızda kilit yoksa bugün hala benim köyümde kapılarda kilit yoktur. Dönemin koşullarına uygun çelik kapılı evlerde de anahtar kapının üzerindedir. Bu durum şehirlerde olmayan “güven”in ete kemiğe bürünmüş halidir.

Fırınlar köylerimizin sosyal merkezlerinin başında gelir. Kim taş fırınlarımızda ekşi mayalı ekmek, içli ve sade pide yapsa mutlaka bir iki komşu ona yardım eder. Ekmekler piştikten sonra da yakın evlerin hepsine ekmek sahibi tarafından pide yollanır. O gün köyde ekmek yapıldığı belli olur. Es kaza pidelerin piştiği anda oradan geçerseniz size de mutlaka ikram edilir. Bu da paylaşmanın güzelliğini ortaya koyar.

Geçtiğimiz yıllarda köylülerimizin dayanışma  ruhunu harekete geçirmek için bir dernek kurma fikri geliştirdik. Nitekim aynı kültürü paylaşan-düğünü bir, bayramı bir, cenazesi bir- 9 mahallenin katılımıyla Selendi Çampınar ve Çamyayla Yörükleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  ismiyle bir Yörük Derneği kurduk.İlk olarak  2019 yılında yaklaşık 7-8 bin kişinin katılımıyla Selendi Ovacık Yaylası Yörük Şenliği’ni düzenledik. Yörük çadırlarıyla, kazan kazan etiyle, keşkeğiyle, irmik helvasıyla, kendi yapımımız tonlarca buz gibi Yörük ayranıyla, meşhur ciritimizle, şarkımızla türkümüzle kendi kültürümüzü bütün misafirlerimize aktarmaya çalıştık.

Amacımızı yıldan yıla bir şenlik yapıp diğer yılı bekleyen bir “Şenlik Derneği” olmak yerine köylerimizi, bölgemizi ve insanlarımızı ileriye taşıyacak her türlü faaliyete öncülük yapmak olarak belirledik.

Geçen yıl kurak geçen aylardan sonra köylülerimizin talebiyle 1000 kişilik bir “Yağmur Duası” gerçekleştirdik. Öğlen saatlerine denk gelen etkinliğimizde işin yemek kısmını gönüllülerimiz karşıladı. Dua kısmını ise Selendi Müftülüğü ifa etti.

Geçtiğimiz günlerde komşu köyümüz Enceklerde üç evin kullanılamaz hale geldiği bir yangın meydana geldi. Dernek Yönetimi olarak önce komşularımızı arayarak geçmiş olsun dileklerinde bulunduk. Ve Allah düşmanımıza vermesin dediğimiz yangın felaketi karşısında yanlarında olduğumuzu belirttik. Devamında derneğimize ve köylülerimize yakışacak şekilde ve tamamen gönüllülük esasına dayanan bir “İmece” gerçekleştirdik. Çift haneli rakamlara ulaşan maddi yardımı ihtiyaç sahibi komşularımıza ilettik.

Biz Dernek Yönetimi olarak bölgemizin ihtiyacı olan her projeye talibiz. İstiyoruz ki hiçbir komşumuz, köylümüz kendini yalnız ve çaresiz hissetmesin. Sadece zor zamanlarda değil her zaman bir araya gelsin. Acımızı paylaşarak azaltalım, sevincimizi hep birlikte çoğaltalım.

Pandeminin son bulması halinde Ege Bölgesi’nin en büyük Yörük Şenliklerinden birini ilçemizde –Selendi’de- yapabilecek güçteyiz. Eğer ki dernek olarak yaptığımız faaliyetleri daha yakından tanımak isterseniz sizleri dernek ismimizle Facebook’ta açtığımız sayfaya davet etmek istiyorum. Daha güzel günlerde sizleri derneğimizle tanıştırabilmek dileğiyle hoşça kalın.

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir