Taksim Camii’nin Halısı da Manisa Demirci’de Dokundu!

0 0
Read Time:2 Minute, 28 Second

Taksim’de yapılan camide son aşamaya gelindi. Ramazan ayının son Cuma günü açılması planlanan caminin deve tüyü rengi halıları serilmeye başlandı. Rulolar halinde camiye getirilen 3500 metrekare halı, cumartesi günü itibariyle serilmeye başlandı.

Yüzde 100 yerli yün olan halılar, Manisa Demirci’de Özkul Halı tarafından dokunduktan sonra İstanbul`a getirildi. Hemşehrimiz Behçet Özkul’u gece yarısı aradım. Çok memnun oldu. Böyle bir şerefe nail olmaktan mutlu olduklarını belirtti. Daha önce de Ayasofya Camii’nin yüzde yüz yerli yünlerden dokunan halıları Özkul Halı tarafından dokunmuştu. Özkul kardeşleri tebrik ediyorum. Manisalılar olarak gurur duyduk.

Behçet Özkul firmaları hakkında şu bilgiyi verdi: “1912 yılında el halısı üretimiyle başlayan yolculuğumuz birçok dönüm noktasına şahit oldu. 1952 yılında Türkiye’deki ilk halı dokuma makinasını bünyesine katan Özkul Halı, günümüzde de halı üretiminde son teknolojilerden faydalanmaya devam ediyor.
1960 yılına kadar ev halısı üretmeye devam eden Özkul Halı, tek bir alana odaklanmayı tercih ederek bu tarihten itibaren cami halısı üretimine geçmiştir. Türkiye’de 50.000 caminin yanı sıra yurt dışında 4.500 cami Özkul Halı’nın imzasını taşımaktadır. Ev halısından farklı olarak cami halısı başlı başına uzmanlık gerektiren bir uygulama alanıdır. İslam dininin en kutsal mekanlarında uygulanan bu halılar hem camilerin manevi dokusunu yansıtmalı hem de kaliteli işçilikle uzun yıllar kullanılacak kadar dayanıklı olmalı ve koku yapmamalıdır. Manevi anlamda büyük bir sorumluluk gerektiren cami halısı üretimi alanında uzmanlaşan Özkul Halı, her geçen gün daha da iyi hizmet vermek için çalışmaktadır.”

Taksim Camii projesi toplamda 875 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. 3 katlı olan ve 960 kişilik ibadet kapasitesine sahip olacak camide 165 araç kapasiteli bir park yeri ile konferans ve sergi salonları da yer alması planlanmaktadır. Zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre olan caminin kubbe yüksekliği 9,6 metre, toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olarak planlanmaktadır. Yapılan açıklamalara göre bu yükseklikler projenin hemen yakında yer alan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Ermeni Katolik Kilisesi’nin yükseklikleri dikkate alınarak projelendirildi.

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman imzasını taşıyan ve temeli 17 Şubat 2017’de atılan, içerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının yer aldığı caminin yapımında sona yaklaşıldı. 2 bin 482 metrekare arsa alanına, yaklaşık 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip camideki çalışmalar tamamlanmak üzere.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazıları tamamlandıktan sonra montajı yapılarak yerine takıldı ve boyama işleri bitirildi.

Caminin hatlarındaki ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al‐i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Amenerrasulü olarak bilinen Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi’nin 20-24. ayetleri, giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üstü yazısında Nisa Suresi 103’üncü ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üstü yazısında ise Ra’d Suresi’nin 24’üncü ayeti yer alıyor.

Bu güzel eserin kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Halıları imal eden Özkul Halı sahiplerini ayrıca kutluyorum. İnşallah bayram sonrası normal hayata dönüldüğünde İstanbul’u ilk ziyaretimde orada namaz kılmayı hayal ediyorum. Selam ve dua ile!

About Post Author

Muzaffer YURTTAŞ

Opr. Dr. Muzaffer Yurttaş ​​​​​​24. Dönem Manisa Milletvekili, ​​​​​​Gacar Yörüğü.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir