KIBRIS BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

0 0
Read Time:2 Minute, 38 Second

15 Kasım 1983 tarihinde Akdeniz’in göbeğinde yeni bir devlet kuruldu. Bu devlete Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı verildi. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş idi.

Bu kurulan yeni devleti Türkiye’yle birlikte Pakistan ve Bangladeş tanıdılar. Birleşmiş milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kıbrıs’ın bu kararını kınamıştır. Güvenlik konseyi ve ABD’nin yoğun Baskısı sonucunda Pakistan ve Bangladeş tanıma kararını geri çekti. Kuzey Kıbrıs Türk Devletini şu an Türkiye’den başka tanıyan devlet yoktur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulduğu günden beri BM gözetiminde çözüm görüşmeleri devam etmektedir. Rumlar çözümden anladığı, Türkleri azınlık olarak görmek ve yönetime ortak etmemektir. Türk tarafıysa, eşit haklara sahip federasyon temelli çözüm önermekteydi.

01 Mayıs 2021 Cumartesi günü Antonio Guterres, Cenevre’de düzenlenen gayri resmi Kıbrıs görüşmelerinde, resmi müzakerelere geçmeye yeterli zemin oluşmadığını, ancak BM’nin önümüzdeki aylarda yeniden girişimde bulunacağını söyledi. Şaşırdık mı? Hayır. Biz bundan sonra neler yapılması gerektiğini tartışalım.

Bu görüşmeye Türk tarafı ilk defa altı maddelik çözüm önerisini sundu. Çözüm önerisinin en önemli maddesi şöyle:

Madde 5- Herhangi bir anlaşma bağlamında, iki Devlet karşılıklı olarak birbirini tanıyacak, üç Garantör Devlet bunu destekleyecektir.

Bu maddeler dikkatlice okunduğunda göze çarpan en önemli madde beşinci maddedir. Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığının tanınması Rumlara, garantör devletler İngiltere ve Yunanistan’a, aynı zamanda BM’ye duyurulmuş oldu.

Kuzey Kıbrıs’ı tanıtma konunda 1983’e göre oldukça avantajlı durumdayız. Barış görüşmelerinde sunulan bu altı maddelik planın kabul görmeyeceğini Türk tarafı zaten biliyordu. Amaç tam bağımsızlık sözünü muhataplarına duyurmaktı. Öylede oldu. Kırk seneyi aşkın devam eden bu çözümsüzlüğün arkasında batılı devletler olduğunu zaten biliyoruz. Karabağ çözümsüzlüğünün de arkasında onlar vardı.

Bazen çözemediğin düğümü kesmen gerekir. Kırk seneyi aşkın devam eden çözüm görüşmeleri sürgit devam edemez. Etmemeli de. Etmeyeceği de görüldü.

Buna en iyi örnek Karabağ’dır. Güçlü bir irade ortaya çıkmamış olsaydı o Minsk üçlüsü (ABD, Rusya, Fransa),  Karabağ sorununu bir otuz yıl daha sürdürürdü. Demek ki o güçlü irade sahaya yansıyınca ve o iradeyi destekleyen güçlü argümanlara da sahip olununca sonuç alınabiliyormuş.

Bazen Okuduğumuz yazılarda,  izlediğimiz tv. yorumcularını hayrete kapılıyorum. Türkiye’nin yalnızlığından bahsediliyor. Gerçekte böyle bir şey yoktur. ABD başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığında Türkiye konuyu BM taşımış; 22.12.2017’de yapılan oylamada Türkiye’nin tezine, 125 evet, 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı. Bu da Türkiye’nin yumuşak gücünün etkisini göstermektedir.

Aslında çözüm çok basit. Çekoslavakya modelini uygulamak. İki taraf referanduma sunularak ayrılmak. Ayrıldıktan sonra her iki tarafında kendi başının çaresine bakmasıdır.

Pek çok devlet Türkiye’den bir işaret beklemektedir. Karabağ’da olduğu gibi diplomatik kararlığı sahaya yansıtmak yeterli olacaktır.

Türkiye bu günlerde tekrardan başlayan İsrail’in Kudüs vahşetine karşı uyguladığı haklı diplomasinin bir benzerini Kıbrıs için yapması halinde, sonucu tahmin ettiğimizden de hızlı olabilir.

Karabağ olayını küçümsemeyin. Arap devlet yöneticileri aldırış etmiyor gibi görünseler de sokaklarda yaşayan insanlar, 30 yıldan beri; ABD, Fransa, Rusya ve AB’nin desteğindeki Ermenistan’ın işgal altında zorla tutulan toprakların nasıl kurtarıldığını gördü. Hayranlıkla izledi, imrendi ve istendiğinde yapılabileceğini gördü. Bundan sonra onlarda, kaybettikleri bu toprakları ve mabetleri kurtarmak isteyecektir.

Evet! Bu Türkiye açısından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin tanınmasını sağlamak için iyi bir fırsattır. Türkiye devlet hafızasının bunu gördüğünü düşünüyorum.

Biz yalnız değiliz. Yola çıktığımızda ne kadar kalabalık olduğumuzu göreceğiz.

Bakalım başarabilecek miyiz?

Ben inanıyorum.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir