Çukurova Öykü Yarışması başlıyor

0 0
Read Time:2 Minute, 40 Second

ÇUKUROVA Belediyesi ile Yeni Adana Gazetesi iş birliğiyle Çukurova Öykü Yarışması düzenleniyor. Türkçe yazan 18 yaş üstü herkesin katılabileceği yarışmaya 1 Ekim’e kadar başvuru yapılabilecek.

Çukurova Belediyesi ve Yeni Adana Gazetesi iş birliğiyle Türkiye edebiyat etkinliği daha kazanıyor. Çukurova Öykü Yarışması adı altında düzenlenecek etkinliğin bu yılki teması ‘Emeğin Çukurova’sı’ olarak belirlendi.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Yeni Adana Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cihat Ovalı ve Yeni Adana Gazetesi Düşünce Sanat ve Toplum Eki Yayın Yönetmeni, Yarışma Koordinatörü Süreyya Köle ile görüşerek, yarışma hakkında fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede yarışmanın startı da verildi. Görüşmeye Çukurova Belediyesi Kültür Müdürü Tolga Solmaz da katıldı.

ADANA’NIN İKİ DEĞERİNİN ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ
Belediye Başkanı Soner Çetin, Çukurova’nın sanatın, kültürün, özellikle edebiyatın başkenti olması için çalıştıklarını belirterek, “Adana’nın iki değeri olan Çukurova Belediyesi ile Yeni Adana Gazetesi’nin bu etkinliği birlikte yapması çok önemli. Orhan Kemal Edebiyat Festivali, uluslararası düzeyde yaptığımız Çukurova Karikatür Festivali geleneksel hale geldi ve gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok ses getirdi. Şimdi yeni bir etkinlik kazandırıyoruz. Zevkle el ele bu yarışmayı düzenliyoruz. Dünyanın her yerinden eserler gelecektir. Jüri çok değerli isimlerden oluşuyor. Güzel bir yarışma olacağını düşünüyorum. Çok mutluyum” dedi.

DOĞRU İKİ ADRES BULUŞTU
Çukurova Öykü Yarışması Koordinatörü Süreyya Köle de, Çukurova kavramının çok önemli olduğunun altını çizdi. Çukurova’nın edebiyata çok değer kazandıran bir kavram olduğunu kaydeden Süreyya Köle, “Uzun yıllardır düşündüğümüz bu yarışmayı Çukurova Belediyesi ve Soner Çetin başkanlığında yaşama geçirmek bizim için çok önemli. Çukurova ülkemizin aydınlık yüzü, Soner Başkan da aynı şekilde. Doğru iki adresin buluştuğunu düşünüyoruz. Yeni Adana Gazetesi 103 yıllık bir tarihtir. Bugün basında, edebiyatta isim olmuş birçok kişinin yolu Yeni Adana’dan geçmiştir” diye konuştu.

TÜRKÇE YAZABİLEN HERKES KATILABİLECEK
Çukurova Öykü Yarışması’nın Türkçe yazabilen 18 yaş üzeri herkese açık olduğunu söyleyen Süreyya Köle şöyle devam etti:
“Herkes derken bunu Türkiye ile sınırlandırmıyoruz. Dünyanın her yerinden Türkçe yazabilen herkesten ödül bekliyoruz. Bu yılın temasını ‘emek’ olarak belirledik. Çünkü Çukurova yıllardır işçinin alın teriyle sulanmış var olmuş topraklar demek. Çukurova emek demek. Önümüzdeki yıllarda tema değişecek ama Çukurova kavramı devam edecek. Yarışma için çok değerli ve çok seçici bir kurul oluşturduk. Jüride, Türkiye’nin yakından tanıdığı ve önemsediği isimler var. Elbette Adanalı olgusunu atlamadan bunu bu noktaya taşıdık.”

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
Son başvuru tarihi 1 Ekim olarak belirlenen yarışma, 18 yaş üzeri, Türkçe yazabilen, amatör-profesyonel ayrımına gitmeksizin herkese açık olacak. Yarışmaya katılım elektronik posta ile yapılacak.  Yarışmada dereceye girenler ve Seçici Kurul’un yayımlamaya değer gördüğü öyküler ortak bir kitapta toplanabilecek. İlk 3 dereceye giren öykülerin yazarları,  Çukurova Belediyesi’nce Adana’da 3 gün misafir edilecek, plaket ve şartnamede belirtilen nakit tutar ile ödüllendirilecek.

ÖN SEÇİCİ KURUL VE JÜRİ
Yarışmaya gönderilen öykülerin Gamze Güller ve Deniz Dengiz Şimşek’ten oluşan Ön Seçici Kurul tarafından ilk değerlendirmenin ardından uygun görülenleri Seçici Kurul’a gönderilecek. Nursel Duruel, Nihat Ziyalan, Murat Yalçın, Feryal Tilmaç, Mustafa Balel, Mehmet Erte ve Süreyya Köle’nin yer aldığı Seçici Kurul’un ödüle değer gördükleri ilk 3 öykünün yazarlarını içeren sonuçlar, Yeni Adana Gazetesi’nin 104’üncü yayın yılına giriş günü olan 25 Aralık’ta basın yolu ile duyurulacak. Ödül töreni pandemi koşulları dikkate alınarak planlanacak.
Yarışmada birinci olan öyküye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 3 bin TL ödül verilecek.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir