Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Faruk Nafiz Çamlıbel Türk edebiyatında ki en ünlü şairler arasındadır. Yazmış olduğu eserler üniversite sınavlarında edebiyat için sıklıkla soru olarak sorulmaktadır. Faruk Nafiz Çamlıbel bir dönem milletvekilliği de yapmıştır. Peki Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir? Faruk Nafiz Çamlıbel hayatı nasıldır? Faruk Nafiz Çamlıbel’in eserleri nelerdir? Faruk Nafiz Çamlıbel edebi kişiliği nedir? İşte Faruk Nafiz Çamlıbel ile ilgili tüm detaylar.

Faruk Nafiz Çamlıbel Türk siyasetçi ve aynı zamanda öğretmendir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir?

Faruk Nafiz Çamlıbel Türk şairdir. Ayrıca Faruk Nafiz Çamlıbel bir dönem öğretmenlik de yapmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel aynı zamanda günümüzde en fazla okutulan Onuncu Yıl Marşı’nın da söz yazarlarından bir tanesidir. Faruk Nafiz Çamlıbel Azize Çamlıbel ile evlenmiştir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı

Faruk Nafiz Çamlıbel 1898 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Doğum tarihi tam olarak 18 Mayıs 1898’dir. Babasının ismi Süleyman Nafiz Bey annesi de Fatma Ruhiye Hanım’dır. İlk olarak doğduğu ilçe olan Bakırköy’de eğitim hayatına başlamıştır. Bakırköy Rüştiyesi ile eğitim hayatına başlamış ve Hadika-i Meşveret idadisine devam etmiştir.

İlk ve orta öğretim hayatını bu ilçede tamamladı. Aynı zamanda şiire de bu zamanlarda ilgi duymuştur. Şiir yazmaya henüz çocuk yaşlarda başlamıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel’in yazmış olduğu şiirler bu dönemde Çocuk Dünyası adlı dergilerde de yayınlanmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel üniversite eğitim için tıp eğitimi almaya başlamıştır. Tıp eğitimi belirli bir süre gördükten sonra tıbbın kendine göre olmadığını anlayarak okulu yarıda bırakmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel daha sonra gazeteciliğe başlamıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel Eserleri

– İlk Göz Ağrısı
– Şarkın Sultanları
– Çoban Çeşmesi
– Dinle Neyden
– Gönülden Gönüle
– Boğaziçi Şarkısı
– Tatlı Sert
– Akarsu
– Zindan Duvarları
– Han Duvarları
– Kış ve Kar
– Hisar
– Ocak Başında
– Annemin Dizinin Dibinde
– Yaralı Aslan
– Sanat Aleminde Binnaz
– Hisarda Akşam
– Ah İzmir
– Nişanlıya
– Gönül
– Bir Gönül Hikayesi
– Bugün
– Kadın Asker
– 23 Nisan
– Gençler
– Kendi Kendimizi Tanıyalım
– Yahya Kemal ve Eseri

Faruk Nafiz Çamlıbel Edebi Kişiliği

Beş hececilerin en önemli yazarlarından bir tanesidir. Şiirlerini aruz ölçüsü ile yazmıştır. Aynı zamanda halk edebiyatına da önemli eser katkıları olmuştur. Faruk Nafiz Çamlıbel eserlerinde hem bireysel duygularını hem de memleket konularını işlemiştir. Realist ve romantik eserleri ile bilinmektedir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir