Şinasi Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Türk edebiyatında en önde gelen şairler listesinde Şinasi yer almaktadır. Şinasi Türk edebiyatında ilklerin şairi olarak da bilinmektedir. Türk edebiyatına pek çok yeniliği getirmiş olan Şinasi’nin kim olduğu da merak edilmektedir. Şinasi’nin hayatı ve eserleri merak konusu olmuştur. Peki Şinasi kimdir? Şinasi’nin hayatı nasıldır? Şinasi eserleri nelerdir? Şinasi’nin edebi kişiliği nasıldır? İşte Şinasi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar.

Şinasi’nin tam adı İbrahim Şinasi’dir. 19. yüzyılda yaşamış olan bir şairdir.

Şinasi Kimdir?

Şinasi Türk gazeteci ve aynı zamanda şairdir. Şinasi bir dönem oyun yazarlığı da yapmıştır. Şinasi Türk edebiyatında ilklerin şairi olarak adlandırılmaktadır. Tiyatro alanında da eserler yazmıştır. Şinasi eserlerinde daha çok Osmanlıcayı tercih etmiştir.

Şinasi Hayatı

Şinasi 1826 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’un Cihangir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Tam olarak net doğum tarihi bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda 1824 bazı kaynaklarda da 1827 olarak belirtilmiştir. En yaygın ve bilinen doğum tarihi ise 1826’dır. Babası Mehmet Ağa annesi ise Esma Hanım’dır. Babası Osmanlı ordusunda bir asker idi. 1828 yılında Ruslarla Osmanlı arasında çıkan çatışmada şehit olmuştur. Henüz 2 yaşında iken babasız büyümek zorunda kalmıştır.

Fakir bir aileden gelen Şinasi’nin çocukluğu da yokluklarla geçmiştir. İlk kez eğitim hayatına 1832 yılında başlamıştır. Burada bir mahalle mektebine başlayan Şinasi ilköğretim eğitimi için de mahalle sıbyan mektebine devam etmiştir. Şinasi en genç memur olan kişilerden bir tanesidir. Henüz 15 yaşında iken memuriyet hayatına başlamıştır. Annesi babası öldükten sonra başka biri ile evlenince üvey babası tarafından koruyup kollandı. Üvey babası tarafından Tophane meşrutiyeyine gönderilerek burada katip adayı olarak çalıştı. Memur arkadaşlarından da hem Arapça hem de Farsçayı iyi bir şekilde öğrendi. Tercüman-ı Ahval gazetesinde gazetecilik yapmaya başladı.

Şinasi Eserleri

– Tercüme-i Manzume
– Şair Evlenmesi
– Mütebahatı-ı Eşar
– Durub-ı Emsal-i Osmaniyye
– Tercüman-ı Ahval
– Tasvir-i Efkar
– Fabıllar
– Mesele-i Mebhusatı’n Anha

Şinasi Edebi Kişiliği

İlk kez Batı etkisinde eserler yazmaya başlamıştır. Türk edebiyatında önemli bir dönem olan Tanzimat döneminin de kurucuları arasında yer almaktadır. Batı edebiyatı yolunda eserler vermeye başlayarak bu yeniliklerin öncüsü olmuştur. Eserlerini klasisizm akımından etkilenerek yazmıştır. Yazmış olduğu şiirler didaktik bir şiir anlayışı benimsemiştir. Aynı zamanda şiirlerinde ölçü olarak aruz ölçüsü kullanmıştır. Tasvir-i Efkar adlı gazeteyi de çıkarmıştır. Şinasi atasözleri üzerinde ilk incelemeyi yapmış olan bir şairdir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir